DIY: nawilżająca pomadka do ust

Po co kupować drogie pomadki do ust, skoro można je zrobić. Nie zajmie nam to dużo czasu, oszczędzimy także na składnikach. Do sporządzenia nawilżającej pomadki potrzebne będą: woski pszczeli, masło kosmetyczne (masło Shea lub kakaowe), olejek rycynowy lub kokosowy oraz dodatki: olejek eteryczny czekolada, naturalne substancje koloryzujące, miód, witamina E. Potrzebny będzie także czysty pojemnik po pomadce.

W kąpieli wodnej rozpuść masło kosmetyczne i wosk pszczeli. Kiedy mikstura nabierze płynnej konsystencji, odstawiamy ją do ostygnięcia. Potem dodajemy pozostałe składniki i przekładamy do pojemnika po starej pomadce. Jeżeli kosmetyk nie chce gęstnieć, musimy rozpuścić go jeszcze raz i dodać więcej wosku pszczelego. Olej dodajemy wtedy, kiedy pomadka jest zbyt twarda.

Jakie właściwości posiada zrobiona przez nas pomadka? Wosk pszczeli i miód mają działanie odżywiające, regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe i antyrodnikowe. Zawiera mnóstwo witamin, mikro i makroelementów oraz związków mineralnych. Olejek rycynowy nawilża i nabłyszcza. Podobne właściwości posiadają masła kosmetyczne. Są plusy i minusy zastosowania składników naturalnych. Czekolada, miód i olejki eteryczne sprawią, że z jednej strony kosmetyk będzie ładnie pachniał i dobrze smakował, ale z drugiej – skrócą jego termin ważności.

Jeżeli chcemy nadać kolor naszej pomadce, wybierzmy naturalne barwniki: kakao, czekoladę, truskawki lub inne owoce. Dodatek resztek cienie do powiek, szminki lub jakiegokolwiek innego kosmetyku spowoduje, że przygotowany przez nas produkt straci naturalność i odżywcze właściwości. Jeśli zależy nam na dłuższym terminie przydatności, możemy dodać konserwanty (naturalnym konserwantem jest witamina E).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *